Az IPL szőrtelenítés menete
IPL szőrtelenítés során a készülék fejének villanóablakával fényt irányítunk a kezelt bőrfelületre. A kibocsátott fényt a szőrszálakban található melanin a szőrhagymába vezeti, ahol a fény energiája hővé alakul át, mintegy tövestül kiégetve a szőrszálat. Az aktív növekedési fázisban lévő szőrszálak így évekig nem nőnek vissza.
IPL szőrtelenítés? Nem mindegy melyik szőrnövekedési fázisban kezelsz!
A lézeres szőrtelenítést és az IPL szőrtelenítést egyaránt végleges szőrtelenítésnek szokták nevezni, ami sok félreértésre ad okot. Laikusként azt lehet ugyanis hinni, hogy ezekkel a szőrtelenítő eljárásokkal egyetlen alkalom után teljes szőrtelenséget lehet elérni a kezelt területen. Erről nincs szó, hiszen egyszerűen a biológiai adottságaink ezt nem teszik lehetővé.
Pontosabb tehát, ha az IPL szőrtelenítést és a lézeres szőrtelenítést olyan hatékony és tartós szőrtelenítő eljárásoknak nevezzük, melyek az ismétlődő kezelések előrehaladtával a kezelt felületen minimálisra tudják csökkenteni a szőrnövekedést. De miért van ez?
A szőrnövekedés 3 fázisa
A szőrzet erőssége rengeteg változótól függ (genetikai adottságoktól, életkortól, hormonális változásoktól), de vannak a szőrnövekedésnek közös jellemzői is, hiszen minden szőrszál ugyanazokon a növekedési fázisokon megy keresztül. Minden szőrtüszőnek ugyanaz a saját életciklusa, azaz, az új szőrszálak felbukkanása, növekedése és kihullása, majd újranövése mindig ugyanabban az ütemben zajlik.
Növekvő (anagén) fázis: ez a szőr életének leghosszabb szakasza férfiaknál általában 3-4, a nőknél 4-6 évig tart, és átlagosan a testszőrzet 20%-a van anagén, azaz aktív fázisban, mely a szőrnövekedés fázisa. Ilyenkor a szőrtüsző rengeteg melanint termel, ezért mind a lézeres, mind az IPL szőrtelenítés sikerrel alkalmazható.
Pihenő (katagén) fázis: ez a fázis 2-3 hétig tart. Ebben a fázisban a szőrszál már nem nő tovább, de még nem hullik ki. Leáll a sejtek szaporodása, a szőrtüsző leválik a szőrhagyma alapjáról. Ebben a fázisban a szőrtüsző felkészül a szőrszál kilökésére. Sem az IPL szőrtelenítés, sem a lézeres szőrtelenítés nem tud hatást gyakorolni ezekre a szőrtüszőkre.
Elhulló (telogén) fázis: ebben a pár hónapos pihenő fázisban a szőr a szőrcsatornában várja a kihullást. Miután kihullik a halott szőrszál, és helyette új szőrszálak kezdenek el nőni. Ebben a fázisban szintén hatástalan az IPL szőrtelenítés és a lézeres szőrtelenítés.
Melyik fázisban kezelhető a szőr IPL szőrtelenítéssel vagy lézerrel?
Az egyes szőrtüszők soha nincsenek azonos fázisban, az IPL szőrtelenítéssel és a lézeres szőrtelenítéssel csak a növekvő, aktív (anagén) fázisban lévő szőrtüszők kezelhetők, mert csak ilyenkor termel a szőrtüsző melanint. A másik két fázisban lévő (katagén és telogén) szőrszálaknak az aktív, növekvő (anagén) fázisba kell jutniuk, hogy hasson rájuk is a tartós szőrtelenítő kezelés.
Hogyan történik az IPL szőrtelenítés és a lézeres szőrtelenítés?
A tartós szőrtelenítő kezelés során a kezelőfejet a bőrre helyezve erős pulzáló fényt/lézerfényt juttatunk a szőrtüsző mélyére. A fényenergia a bőrben, különösképp a szőrtüszők pigment-állományában (melanin) nyelődik el. A hő közvetlenül a szőrtüsző mélyére vezetődik le, hirtelen felmelegítve és elroncsolva azt, így eredményezve a tartós szőrtelenítő hatást. A tökéletes eredmény elérése érdekében tehát többször kell kezelni ugyanazt a felületet. Utána viszont évekig tartó, sima bőrt élvezhetünk!
Kinek nem ajánlott az IPL szőrtelenítés?
Az IPL szőrtelenítés nem hatásos vörös, fehér/ősz szőrzeten vagy világos szőke szőrzeten. Valamint nagyon sötét bőrön való használatra sem alkalmas, mivel bőrkárosodást, például égési sérülést, felhólyagosodást vagy elszíneződést okozhat.
Borotválás IPL szőrtelenítés során
A szőr leborotválása azért szükséges, hogy az IPL szőrtelenítő technológiája le tudjon jutni a szőrszál gyökeréhez. A gyantázás és az epilátor eltávolítják a szőrtüszőből a szőrszálat, amire az IPL szőrtelenítő gép villanófénye éppenséggel hatna, ekképpen sikertelenné teszik a kezelést.
Jóllehet a lézer és az IPL szőrtelenítés is évekig megoldja a szőrtelenítés problémáját a szőrszálak újraképződésének meggátolásával, de az IPL szőrtelenítés jóval kíméletesebb (nem károsítja a bőr felületét, csak a szőrszálakat semmisíti meg), gyorsabb, valamint fájdalommentesebb, mint a lézer; nem beszélve arról, hogy pénztárcabarátabb is.
Az IPL szőrtelenítés mente átlagosan 4-6 hónapot vesz igénybe, amivel a teljes tested szőrtelenségét elérheted. Lehet, hogy most hirtelen sok időnek tűnik, de ha belegondolsz abba, hogy utána évekig se a borotvára, se az epilátorra még gondolnod sem kell, nem hogy használnod, akkor bizony már nem is olyan sok idő.
Az IPL szőrtelenítő gép ugyanis kizárólag a növekedő fázisban lévő szőrszálakra tud hatni. Ennek az az oka, hogy csak ebben a fázisban van a szőrtüsző és a szőrszál között közvetlen kapcsolat. Tehát 2-3 hétnél gyakoribb villanófényes szőrtelenítő kezeléssel, biológiai okokból kifolyólag nem fogod tudni felgyorsítani a szőrtelenítő folyamatot.